Günümüzde karşımızı yeminli tercüman tabelaları sıklıkla çıkmaktadır. Bu durum ise akıllara yeminli tercüman nedir? Yeminli tercüman nasıl olunur? Gibi soruları getirmektedir. Şimdi akılları meşgul eden bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Yeminli Tercüman Nedir?

Yeminli tercüman herhangi bir durumda gerekli olan belgelerin başka bir dile çevrilmesi işlemini gerçekleştirme işlemidir. Tercüme işlemini gerekli şartları taşıyan ve noter huzurunda yemin eden kişilerin yapması işlemine de yeminli tercümanlık denilmektedir. Bazı durumlarda yabancı dildeki belgelerin Türkçeye veya Türkçe belgelerin yabancı dile çevrilmesi işlemini gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi gerçekleştiren kişiler yeminle tercümanlardır.

Yeminli Tercüman Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar

Yeminli tercüman olmak için belirli şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlardan birincisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartıdır. Onun dışında yeminli tercüman olabilmek için gerekli eğitimi almış olmanız gerekmekte ve gerekli üniversite bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler şunlardır; İngilizce Dili ve Edebiyatı, İngilizce öğretmenliği, tercümanlık, Arapça öğretmenliği gibi yabancı dil öğretmenliği gibi bölümlerden lisans diploması almak gerekmektedir.

Ayrıca yüksek lisans ve doktora diplomaları da gerekebilmektedir. Bu şartları taşıdıktan sonra sabıka kaydınızın da bulunmaması lazımdır. Ayrıca yabancı dil yeterliliğinizi ispatlayacak sınav belgeniz olması şartı aranmaktadır. İki dilde çeviri yapabiliyor olmanız da gerekmektedir. Bu belgelerin tamamına sahipseniz notere gidip bu belgelerle yeminli tercümanlık için başvurmanız şarttır.

Başvurunuz sonrası noter sizin dile yeterli olup olmadığınızı anlamak için sorular soracaktır. Başarılı olursanız da noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman unvanına sahip olabilirsiniz. Yeminli tercümanlık yapmak için ayrıca yemin zaptı aldığınız noter ile aynı il sınırları içinde bulunuyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların tamamına sahipseniz yeminli tercümanlık yapabilirsiniz.

Yeminli Tercümanların Çalışma Alanları

Yeminli tercümanlara genel olarak devlet dairelerinde, başvuru yapılacak konsolosluklarda, mahkemelerde, evlenme dairelerinde, uluslararası iş yapan şirketlerde, bankalarda ayrıca da üniversitelerde ihtiyaç duyulabilmektedir. Ayrıca mahkeme ve davalar gibi adli işlemlerde tercümanlık yapan kişilere adli yeminli tercüman denilmektedir. Adli yeminli tercümanlar adliyenin belirli şartlara göre alımları karşılığında mahkeme ve davalarda görev yapmaktadırlar.