Kişilere veya kurumlara ait mevcut kaynakların farklı bir dilde işlerlik kazanması,tanınması için açısından o dile yeminli çeviri yapılması gerekir. Bu çeviri de hiç şüphesiz çeviri yapılacak dile ait akademik eğitim almış, ilgili dile ait yayımlanmış tezleri ve makaleleri bulunan, çeviri yapılacak dili konuşma, okuma anlama becerileri en üst düzeyde olan kişilerce yapılması gerekir. Bu yeterliliğe sahip olan kişilere de tercüme büroları aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Yeminli tercüme işi her ne kadar temelde basit gibi ifade ediliyor olsa da aslında zahmetli, yorucu ve üstün çaba gerektiren işlerin başında gelmektedir.

Yeminli Tercüme Bürolarından Sunulan Hizmetler

Tercüme büroları akademik yeterliliğe sahip, dünya üzerinde en çok konuşucusu bulunan dillere ait çeviri hizmeti verebilecek şekilde organize edilmiştir. Bu nedenle hangi dile ait olursa olsun kişisel, resmi belge veya yazınsal çeviriye dâhil edilecek yazılı her türlü kaynağı çeviriye dahil edilen hizmetler sunulur. Bu sayede

Ve daha birçok hizmeti tercüme bürolarından almak mümkün. Her çeviri hizmeti büyük bir titizlik içerisinde konusunda uzman, akademik dilbilimciler tarafından yapılmaktadır.

Tercüme Bürolarında Hangi Dillerde Çeviri Hizmeti Sunulmaktadır?

Tercüme büroları, kişi veya kurumların hizmet duymuş olduğu birçok dilde çeviri hizmeti vermektedir. Ancak verilen çeviri hizmetlerinin geneline bakıldığında daha çok dünya üzerinde konuşucu sayısı fazla olan ve çeviriye daha çok ihtiyaç duyulan diller üzerinde yoğunlaştığını söylemek gerekir. Bu bakımdan tercüme büroları tarafından en çok çeviri yapılan diller:

  • İngilizce
  • Arapça
  • Rusça
  • Almanca
  • Fransızca
  • Çince
  • Portekizce

sayılabilir. Unutmamak gerekir ki tercüme hizmetlerini sadece bu dillerle sınırlandırmak mümkün değildir. Bahsedilen diller tercüme büroları tarafından en çok çeviri hizmeti verilen dillerdir.

Tercüme Hizmetlerinde Belgenin Gizliliği

Gerek kişi ve gerekse kurumlar tarafından tercüme bürolarına çeviri için sunulan belge ve kaynakların bazılarının talep üzerine gizli kalması istenilmektedir. Tercüme bürolarının çeviri hizmetlerinde kişi veya kurumların gizlilik talebi olsun veya olmasın tercüme büroları tüm hizmetlerini gizlilik içerisinde sunmaktadır. Böylelikle belgenin özel olması veya olmaması gizlilik açısından bir değişkenlik oluşturmamaktadır.

Tercüme Hizmet Fiyatları

İnsanların almış olduğu her hizmet gibi çeviri hizmetlerinin de kendine göre bir fiyat değerlendirmesi bulunmaktadır. Her tercüme bürosunun çeviri fiyatı çeviri yapılacak kaynağın tarihine, çeviri sürecinde alacağı zamana, çeviri yapılacak metin veya kaynağın uzunluğuna, çeviri yapılacak belge ve kaynağın özel veya kamusal özellik taşımasına göre değişkenlik gösterecektir.

Çeviri yapılacak metnin fiyat değerlendirmesi için tercüme bürolarının web siteleri üzerinden anlık olarak fiyat teklifi alabilir ve anlaşma sağlanacak olan bürodan çeviri hizmeti talebinde bulunulabilir.