Google lens isimli cihaz fotoğraf üzerinden nesneleri tanıyabiliyor. Peki, yapay zekanın çeviri dünyasındaki mevcut durumu nedir? Yapay zekânın çeviri dünyasındaki yeri sayesinde yanımızdaki kişi hangi dili konuşursa konuşsun, gerçek zamanlı olarak o kişinin söylediklerini anlayabileceğiz. Technology Review şirketi bünyesinde çıkan bir habere göre ise yapay zekâ teknolojisi sözcükler tekil olarak algılıyor, yorumluyor daha sonra sözcükler arasındaki ilişki kombinasyonunu gözeterek çeviri yapıyor.

Yapay Zeka Dil Engelini Nasıl Aşıyor?

Microsoft firmasının yakın bir tarihte geliştirdiği Translator adlı uygulaması sayesinde, hem metin çevirisi yapıyor hem de konuşma, imaj ve sokak işaretlerinin çevirisini aynı anda yapabiliyor. Bu uygulamanın internet olmadan çalışabilmesi ise gerçek bir kullanım kolaylığı ve rahatlığı sunuyor. Facebook’un çeviri sistemi de yine oldukça iddialı görünüyor. Bu sistem ifadeleri tekil olarak algılıyor daha sonra ise bu ifadeyi bulunduğu paragraftaki bağlama göre değerlendiriyor ve daha doğru sonuçlar üretiyor.

Yapay Zekanın Mevcut Sınırları Var Mı?

Yapay zeka teknolojisi insan beyninden daha kapsamlı olmadığı söyleniyor ve yapay zekanın henüz deneyimli çevirmenlerin yerini tutamayacağını da belirtiyor. Japonya ülkesinde çeviri araçlarını ve dünyadaki çevirmenleri de bir araya getiren çeviri yarışmasında yapay zeka araçlarıyla yapılan çevirilerin dil bilgisi bakımından pek sağlıklı olmadığı ortaya çıktı.Yani yapay zeka araçları henüz kulağa alışılagelmiş olan çeviriler yapmakta zorlanıyor. Google’ın gerçek zamanlı çeviri teknolojisine sahip olarak piyasaya sunduğu son teknoloji ürünü olan Google Buds uygulamasının performansı ise kullananlar tarafından pek beğeni görmüyor. Gerçek zamanlı çeviri devrim niteliğinde olan bir girişim olsa bile şu an için pek de faydalı olduğu görünmüyor.

Yapay Zekanın Çeviri Dünyasındaki Geleceği Nasıl?

Bu teknoloji üzerinde çalışan Unbabel adlı firma, 23 milyon dolar yatırım almış durumda. Yani yapay zeka çeviri dünyası, insanların yerini alana dek makine öğrenme teknolojisi sayesinde çeviri dünyası içerisinde pek çok yenilik ve gelişme söz konusu oluyor. İnsanların yardımı ve eğitimiyle yapay zeka araçlarının önümüzdeki yıllarda daha verimli, sağlıklı ve doğru çeviriler yapmasını bekleyebiliriz.