Sizlere Türkiye’deki İngilizce eğitimi durumundan bahsetmeden önce, İngilizce öğrenmenin faydalarından bahsetmek istiyorum. İngilizce öğrenmek, kimisi için çok zor, kimisi içinse çocuk oyuncağı niteliğinde bir iştir. Bazı araştırmalara göre bir dili öğrenmek için bir kaç ay yeterli olsa da, her kişinin öğrenme hızı ve öğrenme şekli birbirinden farklı olduğu için kimseyi bu durum üzerinden eleştiremeyiz.

İngilizce Öğrenmenin Faydaları

Bir yabancı dil öğrenirken veya öğretilirken görülen en büyük eksikliklerden birisi de öz güven eksikliğidir. İnsanlar o dilin bütün kurallarını ve pek çok kelimesini bilseler bile herhangi birinin önünde bildiklerini dile getiremez ve konuşamazlar. ”Anlıyorum ama konuşamıyorum.” diyenlere siz de denk gelmişsinizdir. Bu durumun kaynağı olarak gösterilen tek şey öz güven eksikliğidir. Eğer bir insan bir dili tam olarak öğrenirse ve konuşmaya başlarsa kendine olan güveni de gelişir ve kişi kendini geliştirmeye devam eder. Bu yüzden İngilizce öğrenmek, kişinin kendi öz güvenini kazanmasını sağlar. Hangi yabancı ülkeye giderseniz gidin, insanlar sizinle yanlış konuştuğunuz için dalga geçmez ve sizi küçük görmezler. Bu yüzden yanlış yapmaktan korkmayın.

İngilizce öğrenme aşamasında veya İngilizce öğrendikten sonra, pratik yapmak ve İngilizceyi unutmamak için yeni yabancı insanlarla tanışabilir, konuşabilirsiniz. Bu sizin İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirir ve ayrıca İngilizce kullanırken yaptığınız hataları en alt düzeye indirir. Böylece İngilizce öğrenirken, aynı zamanda yeni kişilerle tanışabilir, çevrenizi genişletebilir ve sosyalleşebilirsiniz. İngilizce öğrenmenin sizlere iş hayatında ve diğer birçok alanda fayda sağladığını göreceksiniz.

Türkiye’de İngilizce Eğitimi

türkiye’de ingilizce eğitimi ne durumda? sorusuna cevap verecek olursak, pek iyi bir karşılık alacağımızı söyleyemeyebiliriz. İlkokul 2. sınıftan lise son sınıfa kadar İngilizce eğitimi alan ama yine de hiçbir şey öğrenmeyen kişiler var. Bu öğrenememe sorunu, öğrenciden mi yoksa sistemden mi kaynaklanıyor diye sorulacak olursa, sistemin bir sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Senelerce İngilizce üzerine verilen derslerde, dil bilgisi konuları ağırlıklı konular işlenmesindense, konuşma, dinleme ve yazma becerileri üzerinden ders işlenmesi, öğrencilere daha sağlıklı ve daha kolay bir öğrenme yolu sağlar. Uzmanların birçoğu sistemdeki İngilizce eğitimi konusunda aynı fikirlere sahipler. Ayrıca öğretmenlerin uzmanlaştırılması gerektiğini, ders kitaplarının ve materyallerinin değiştirilmesi gerektiğini düşünenler de var. Bunların yanında ülkemizdeki sistemde İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilerden hariç olarak, İngiliz Dili edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık ve benzeri bölümlerden mezun olan kişiler de formasyon belgesi alarak öğretmen olabilme hakkına sahipler. Fakat bu formasyon eğitimi ve öğretiminin konusunda ne kadar yeterli olduğu da tartışmaya açık bir konudur. Dolayısıyla İngilizce öğretmenlerinin İngilizce eğitim fakültesi çıkışlı olmasının öğrencilere çok daha faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.