Çevirmen bilgisayarda yazı yazıyor. Çevirmen Evi, ile anında çeviri

Tercüman olmak özellikle dil bölümü bitiren öğrencilerin sıklıkla sordukları bir sorudur. Son zamanlarda özellikle online tercüme büroları’nın artmasıyla freelance tercüman nasıl olunur? insanlar merak etmeye başladı. Yazımızda size aradığınız tüm sorulara cevaplar vereceğiz. Öncelikle tercümanlık kavramı yazılı tercüman ve sözlü tercüman diye ayrılmaktadır. Sözlü tercüman olmak, yazılı tercüman olmaya göre çok daha zor bir süreçtir. Çünkü son derece önemli konuşmaları anlık olarak çevirdiği için üzerindeki sorumluluk ve baskı da hayli yüksektir.

Tercümanlık bölümü okuyan bir öğrenci çizimi.

Bu yazımızda yazılı çevirmen nasıl olunur? sorusuna yanıt bulacağız sizlerle. Öncelikle tercüman olmak için dil bölümü mezunu olmanız gerekmez iyi bir yurt dışı geçmişiniz var ise, veya resmi geçerliliği olan dil sınavlarından çok iyi derece puanlarınız olması yeterli olacaktır. Ancak tercüman olmak sadece iyi derece dil bilmek demek değildir. Özellikle tercüman olabilmek için kişinin kendi ana diline de son derece hakim olması gerekmektedir. Ancak tercüman olmak için yinede en sağlıklı yöntem üniversitelerden geçmektedir. Dil bölümleri ile ilgili bilgi almak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz. Dil bölümleri ile çevirmen olmak için gerekli ilk adımları atabilirsiniz. Ancak günümüzde İngilizce Tercümanlık, Almanca Tercümanlık vb. gibi bölümler her sene on binlerce mezun verdiği için bu dil çiftlerinde çoğu tercüman artık iş sorunu çekmeye başlamıştır. Ancak özellikle son zamanlarda Korece Tercümanlık, Rusça Tercümanlık vb. gibi nadir dillere olan talep de son derece artmıştır. Ayrıca profesyonel tercüman olmak için herhangi bir kaşe veya noter onayına ihtiyacınız olmaz. Eğer kurumsal bir müşteriye çeviri hizmeti veriyorsanız siz zaten bir tercümansınız demektir. Çevirmen Evi, bünyesinde binlerce tercüman bulunmaktadır. Tüm tercümanlar kalite kontrol sınavını geçerek sisteme katılabilir. Eğer sizde tercümanlık başvurusu yapmak istiyorsanız [email protected] adresine CV mailinizi atabilirsiniz.

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur? – Tercüman Olmak

Yeminli çevirmen olmak, diğerlerine göre daha zor bir sürece sahiptir. Öncelikle tercümanlık için yeterli düzeyde dil bilginizin olduğunu noter huzurunda kanıtlamanız gerekir. Sonrasında noter ile anlaşma yaparak o noterin yeminli tercümanı ünvanını alırsınız. Ve Noter Yeminli Tercüman olmuş olursunuz. İstanbul’da noterler de sayısız tercüman olduğu için noterler bazen yemin kaşesi için size sorun çıkartabilirler. Ancak asla yılmayın ve orada yaşadığınızı söyleyin. Eğer gerekli yeterlilikte iseniz sizinle çalışacaklardır. Onayınızı alırsanız artık bir yeminli tercüman olmuş oluyorsunuz. Çevirmen Evi, bünyesinde sizde tercüme hizmeti vererek ek gelir sağlayabilirsiniz. Link üzerinden anında CV nizi mail atabilirsiniz.