Ünlü bir konferans serisi olan TED Talks, dünya çapında başarılı olan şahısların deneyim ve bilgi birikimlerini büyük kitlelere ulaştırmasına olanak vermektedir. Bu iletişimi sağlama süreci, TED Talks çevirmenlerinin büyük emeği sonucunda gerçekleşebilmektedir. TED Translation Project bünyesinde gönüllü olarak çalışan bu kişiler, konuşmaları birçok farklı dile çevirmektedirler. Peki, TED Talks çevirmeni olmak için ne yapmak gerek? TED konuşmalarının büyük bir çoğunluğu İngilizce olduğundan İngilizce’yi iyi kullanıyor olmalısınız. Bunun yanı sıra kendi ana dilinizi de etkili kullanıyor olmanız önemli bir etkendir. Başarılı bir çevirmen olmak için öncelikle kendi dilinize hâkim olmalısınız. Ayrıca çevirmek için seçeceğiniz videolarda özenli davranmalısınız, konuşmadaki terimleri ve jargonu bilmeniz önemlidir. Siz de TED Talks çevirmenleri camiasına katılmak istiyorsanız bunu birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

TED Hesabı Edinin

TED çevirmeni olmak için başvuru yapmadan önce, sitede yer alan şartlar bölümünü okumanız faydalı olacaktır. Noktalama işaretlerinin kullanımı, metinlerdeki karakter sayısı gibi gerekli bilgilere ulaşmak için TED sayfasını ziyaret edebilirsiniz. TED’in web sitesindeki “login” butonuna tıkladıktan sonra adınız, soyadınız, e-mail adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile hesap açmanız mümkündür. Hesap açtıktan sonra “participate” yazan bölümden “translate” seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra, karşınıza çıkacak başvuru formunda bazı soruları cevaplamanız beklenmektedir. Örnek vermek gerekirse, “Neden TED çevirmeni olmak istiyorsunuz?” sorusuna “TED’e katkıda bulunurken aynı zamanda dil becerilerimi geliştirmeyi amaçlıyorum” şeklinde yanıt verebilirsiniz. Çeviri yapacağınız dile yatkınlığınız hakkında da sorular mevcuttur, dürüst cevaplar vermeniz önemlidir. Ayrıca başvuru esnasında dil becerileriniz hakkındaki kriterleri 1 ve 5 arasında puanlamanız istenmektedir. Başvurunuzu dil bilgisi bakımından uygun olduğunu kontrol etmelisiniz, çünkü çevirmenlik başvurusu için gönderilen bir metnin gramer açısından yanlış olması trajikomik olabilir.

Amara Programını Kullanmayı Öğrenin

Amara, TED konuşmalarını çevirmek ve videolara altyazı eklemek için kullanılan ücretsiz bir programdır. Bu yüzden çeviri sürecine geçmeden Amara programına girerek deneyim edinmelisiniz. Ayrıca TED’in sayfasında da Amara programının nasıl kullanılacağına dair birçok içerik ve video mevcuttur.

Artık TED Çevirmenisiniz!

Birçok aşamadan geçtiniz ve artık bir TED çevirmenisiniz. Bu işten herhangi bir ücret almayacaksınız, fakat dilinizi geliştirmek için ve ileride firmalarla paylaştığınız profesyonel çeviri öz geçmişinize kuvvetli bir tecrübe eklemek için ilk adımı attınız.