Çevirmenlik hem farklı dilleri hem de farklı kültürleri öğrenmenizi sağlayan bir meslektir. Kültürler arasında bir köprü kuran ve farklı sosyal hayatları bir araya getiren bu mesleği yapanlar çok zor bir iş üstlenir. Sosyal hayatta çevirmenlik neden önemlidir sorusunun en önemli yanıtı ise çevirmenlerin bildikleri dille ve o dilin kültürel ve sosyal hayatı ile diğer insanlardan daha geniş bir bakış açısına sahip olmasıdır. Size çok farklı gelen bir dil ve dili konuşanların yaşantısı çevirmenler için daha anlaşılır gelebilir.

Farklı Bir Dil Bilmek

Peki, farklı bir dil bilmek neden bu kadar önemlidir? Farklı bir dil düşünce dağarcığınızı genişletmeniz açısından çok önemlidir. Öğrenilen her yeni dil sizin dünyaya ve insanların yaşantısına bakışınızı değiştirir. Uzaktan çok farklı ve anlaşılmaz görünen şeyler o insanların dilini öğrendiğinizde çok daha insani gelir. İnsanlara dair bu geniş bakış açısı da hem kendi sorunlarınızdan uzaklaşmak hem de dünyanızı genişletmek açısından bir şans sunar. Böylece belirli konularda saplanıp kalmazsınız. Her zaman daha farklı bir bakış açısı ve farlı fikirler geliştirebilmeniz mümkün olur.

Sosyal Medyada Daha Aktif Olmak

Diyelim ki sosyal medyada aktif bir katılımcısınız ve farklı ülkelerden takip ettiğiniz insanlar da var. Eğer dil biliyorsanız daha çok takipçi kazanmanız, daha fazla konuda yorum yapabilmeniz ve daha fazla sosyal olmanız mümkün. Mesela bir bloğunuz varsa, ilgilendiğiniz konularda daha fazla azı paylaşabilirsiniz. Konuyla ilgili bütün kaynaklara bakabilir ve bloğunuzu geliştirebilirsiniz.

Yeni Bir Dil Yeni Bir İnsan

Öğrenilen her yeni dilin yeni bir insan anlamına geldiği kabul edilir. Farklı bir dil bilerek ve bunu çevirmenlik yaparak değerlendirerek siz de kendi bildiklerinize ek olarak yepyeni şeyler bilen ve size her konuda daha fazla bilgi getiren bir insan kazanmış gibi olursunuz. İnsanlar hakkındaki bütün düşündükleriniz bir adım daha ileriye gider. Bazı ifadelerin gerisinde ne kast edildiğini ve var olan tek bakış açısının sizin düşünceniz olmadığını fark edersiniz. Bu da sosyal hayatta kendinizi geliştirmenin ve daha çok insana ulaşmanın yegâne yollarından birisidir.