Günümüzün ve geleceğin oldukça parlak mesleklerinden birisi olan çevirmenlik, esnek çalışma alanı ve birçok farklı çalışma alanı ile bir şirkete bağlı olmak istemeyen kişiler için oldukça iyi bir iş imkânı sunuyor. Bu çalışma alanlarının birisi de sanal ortam. Yani internet ortamı, internette kendi sitenizi kurarak veya herhangi bir freelancer sitesine üye olarak kendinizi tanıtıp, müşteriler bulabilirsiniz. Bu seçeneklerin yanında bir de günümüzde kullanıcıları milyar kişileri bulmuş olan platform sosyal medya ile de çevirmenler birçok kişiye erişebilir ve işlerini sosyal medya ile sorunsuz bir biçimde yönetebilir. Bu sosyal medyaların başında en çok kullanılanlardan birisi olan Instagram geliyor. Instagram ile çevirmenler, birçok müşteri ile direkt temas kurabilir ve onlardan iş teklifi alabilir. Peki bu  serbest çevirmenler sosyal medyadan nasıl faydalanabilir? Bu yazıda bu soruların cevapları mevcut.

Çevirmenlikte Sosyal Medyanın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle çevirmenlikte, çoğu iş dalında olduğu gibi müşteri sistemli olarak çalışıldığı için bu müşterilere ulaşmak çok önemlidir. Bu müşterilere sosyal medya ile kolaylıkla ulaşılabilir ve sipariş alınabilir. Örneğin Instagram uygulamasının yaklaşık 1 milyar kullanıcısı vardır. Bu da oldukça büyük bir rakam. Bunun yanında bu kişilere gerçek hayatta ulaşma olasılığını düşünün. İşte bu yüzden sosyal medya kullanıcı kitlesi tarafından oldukça gelişmiş bir araç.

Normal İş Mi Sosyal Medya İle Mi?

Bu sorunun cevabını vermek için bir kıyaslama yapılması gerekir. Örneğin sizin bir tane Instagram, bir tane Twitter ve bir tane de Facebook hesabınız olsun. Bu hesapları açmak maksimum 10 dakika eder. Bu sosyal platformlara sürekli işiniz ile ilgili içerik atarsanız birkaç ayda en az 5 bin takipçiye ulaşırsınız. Bu rakamı bir de gerçek hayatta yakalamayı deneyin. Oldukça zor olacaktır. Bu yüzden insanlara ulaşmak için kesinlikle sosyal medya.

Sosyal Medyada Nasıl Çevirmenlik Yapılır?

Sosyal medya ile çevirmenlik yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle belirlediğiniz sosyal platformlarda işiniz ile ilgili hesap açın. Ardından bu hesaba düzenli olarak paylaşım yapın ve ilan verin. Zaten müşteriler sizlere ulaşacaktır.