Kore ve Korece son dönemlerde çok fazla ilgi görmeye başladı. Özellikle Kore müziği ve dizileri gençleri kendine çekmekte. Türk kültürüne yakın kültürleri ve güzel şehirleriyle görülmesi gereken bir yer. Ve Korece gittikçe önem kazanıyor. Bu yüzden dili öğrenmek için Türkiye’de birçok kurs açılmış durumda. Kore ile Türkiye arasında birçok üniversite de bunun için seferberlik içinde. Yakın zamanda İngilizce kadar global bir dil olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Öğrenen insan sayısı arttıkça ilgi daha da artıyor. Özellikle Türkler için öğrenmesi kolay bir olması da bir avantaj. Korece, Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil ve aynı dil ailesinden. Bu yüzden Korece çeviri yaparken dikkat etmeniz gerekenler çok da fazla değil. Yani yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız Korece bunun için güzel bir aday.

Korece Öğrenmek

Korece diğer Asya dillerine göre alfabe ve gramer açısından çok daha kolay. Kore alfabesinde 14 ünlü ve 10 ünsüz temel harfler ve 11 yarı ünlü, 5 tane çift ünsüz bulunur. Bir hecede en fazla dört harf en az iki harften oluşur. Okuması ve yazması ilk başlarda zor olabilir çünkü bizim alfabe yapımızdan oldukça farklı. Ama Korece ile zaman geçiriyorsanız bu sorunu da kolayca aşabilirsiniz. Çok fazla dizileri ve müzikleri öne çıkan bir ülke olduğundan Korecenizi geliştirmek kolay olacaktır.

Korece Çeviri Yapmak

Profesyonel Korece çeviri yapmak istiyorsanız dilinizi gerçekten geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü Korece kendi içinde çok hiyerarşik bil dil. Kendinizden ay olarak büyük birine saygı çerçevesinde konuşmak zorundasınız. Küçük bir örnekle; 안녕 (annyeong) 안녕하세요 (annyeonghaseyo) 안녕하십니까 (annyeonghasibnikka) ile bunu açıklayabiliriz. Hepsinin anlamı ‘merhaba’ ancak sırayla, arkadaşınıza, tanımadığınız veya saygı duyduğunuz birine ve kendinizden çok büyük veya mevki olarak büyük birine hitap şeklidir. Bunlar dil içinde önemi fazla ve dilin temelini oluşturan kurallar.

Kore’de Dil Öğrenme Avantajları

Kore ve Türkiye kardeş ülkeler olduğu için Türk vatandaşlarına dil kursları için burslar veriyorlar. Halk da Türkleri çok sevdiği için size yardımcı olacak birçok insan bulabilirsiniz. Aynı dil ailesinden olmamızın avantajlarını kullanarak güzel ve global olma yolunda olan bir dili kolayca öğrenebilirsiniz.