Son yılların popüler mesleği olan tercümanlık, geniş bir iş alanına sahiptir. Mütercim tercümanlık, yazılı ve sözlü olarak çeviri yapan meslek grubudur. İş dünyasında oldukça talep gören tercümanlar, kendilerini yetiştirdikleri takdirde çok iyi kariyer fırsatları elde edebilirler. Üniversitelerin mütercim-tercümanlık bölümünden mezun olanlar, çevirmen olarak adlandırılırlar. Yazılı olarak çeviri yapanlara mütercim, sözlü olarak çeviri yapanlara ise tercüman adı verilir. Devlet ve kamu sektöründe, tercümanlar için bir çok iş imkânı vardır. Peki, iyi bir tercüman için iş alanları nelerdir? İşte cevapları:

1) Devlet Kurumlarında İş İmkânları

Devlet kurumlarında, tercümanlar için oldukça geniş bir iş yelpazesi bulunmaktadır. Mütercim-tercümanlık bölümü mezunları KPSS’ye girip gereken puanı aldıkları takdirde, kamu alanında iş bulabilirler. Dış işleri bakanlığı, Kültür ve Turizm bakanlığı, TRT, konsolosluklar ve daha birçok devlet kurumunda, tercümanlar için iş imkânı mevcuttur. Ayrıca, akademik kariyer isteyen tercümanlar, ALES’e girip yeterli puanı aldıkları takdirde, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak mesleklerini devam ettirebilirler.

2) Serbest Zamanlı Tercümanlık

Hiçbir kuruma bağlı kalmadan mesleğini sürdürmek isteyen tercümanlar, serbest zamanlı tercümanlık yapabilirler. Freelance tercüman olarak da adlandırılan serbest zamanlı tercümanlar, ev ve ofislerinden tercümeler yapabilmektedir. Tercümanlar, tercüme büroları ile yaptıkları kısa sözleşmeler sonucu, serbest zamanlı çalışabilirler. Bu hususta önemli olan, güvenilir bir tercüme bürosu bulmak ve karşılıklı memnuniyeti sağlayabilmektir.

3)Özel Sektörde İş İmkânları

Özel sektörde de tercümanlar için pek çok iş imkânı vardır. Özel şirketlerde, ticari yazışmaların çevirisini yapabilecek tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca tercümanlar, gazeteler ve çeşitli kanallar için de çeviriler yapabilirler. Edebiyat alanında uzmanlaşmış tercümanlar, kitapevleri için, çeviriler yapabilmektedir. Kendi işini kurarak mesleğini sürdürmek isteyen tercümanlar, tercümanlık bürosu açabilirler. Sektörde iyi bir tecrübe kazanabilmek için en güzel seçeneklerden birisi, tercümanlık bürosu açmaktır. Mevcut tercümanlık bürolarında da, iş imkânları mevcuttur. Ayrıca, birçok özel hastanede yabancı uyruklu hastalarla iletişim kurabilmesi için, tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta bu hastanelerin çoğunda, farklı dillerde hizmet sağlayan tercümanlık bölümleri bile mevcuttur. Tercümanlar, bu sektörde de kendilerine iş bulabilmektedir.