İspanyolca'nın resmi olduğu ülkeler

İspanya’nın Amerika kıtasının keşfi sonrası kıtada gerçekleştirdiği sömürü üzerine bugün Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede İspanyolca resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bu ülkelerin ortak özellikleri; farklı etnik grupların bir arada yaşadığı, İspanyolca başta olmak üzere farklı dillerin de konuşulduğu ancak nihayetinde uğradıkları sömürü sonucu resmi dillerinin “İspanyolca” olduğu ülkeler olmasıdır.

  1. İspanya

İlk sırada tabi ki İspanyolcanın ana vatanı olan İspanya’yı belirtmek gerekir. Ancak her ne kadar ağırlıkta İspanyolca varsa da bunun yanında Katalanca ve Galiçyaca’da azınlıklar tarafından kullanılmaktadır.

2. Kolombiya

İspanyol sömürüsünden etkilenen Güney Amerika devletlerinden biri olan Kolombiya’da yerel dilden çok İspanyolca konuşulmakta olup devletin resmi dili de İspanyolcadır.

3. Arjantin

Güney Amerika’nın en büyük devletlerinden biri olan Arjantin’de farklı diller konuşulsa da resmi dil yine İspanyolcadır.

4. Meksika

Meksika her ne kadar Kuzey Amerika’da yer alan bir ülke olsa da, o da zamanında İspanyol sömürüsünden etkilendiğinden günümüzde resmi dili İspanyolcadır. Ancak bunun yanında pek çok farklı diller de konuşulmaktadır.

5. Uruguay

Diğer ülkelere nazaran daha küçük yüz ölçümüne ve nüfusa sahip olan Uruguay’da da yine resmi dil İspanyolcadır.

6. Venezuela

Güney Amerika’nın en kuzeyinde yer alan Venezuela, İspanyolların Coğrafi Keşifler sonrası sömürge olarak tercih ettiği ilk yerlerden biri olduğu için resmi dili yine İspanyolcadır.

7. Küba İspanyolcanın en geniş yayılma alanı bulduğu, neredeyse ülke sınırları içerisinde yaşayan herkesin İspanyolca konuştuğu ülkelerden biri olan Küba’da da resmi dilin İspanyolca olması oldukça doğaldır.

8. Peru

Çok farklı etnik unsurların bir arada yer aldığı Peru’da farklı diller konuşulsa da resmi dil İspanyolca olarak kabul edilmiştir.

9. Şili

Sahil şeridi boyunca uzanan, coğrafi konumu sebebiyle enlem farkı en fazla olan Şili’de de resmi dil İspanyolcadır.

10. Panama

Melez bir yapıda olup, içerisinde çok farklı etnik grupların bir arada yaşadıkları ülkelerden biri olan Panama, İspanya’nın sömürüsünden ancak 1821 yılında kurtulup bağımsızlığını ilan edebilmişse de yıllar süren asimilasyondan sonra İspanyolcayı resmen kabul eden ülkeler arasında o da yer almıştır.