Günümüzde internetin her ortamı girmesi ile beraber birçok kişiye farklı kazanç kapıları da açılmış oldu. Oturduğu yerden para kazanmak cümlesi ise tamda çevirmenlik işler içindir. Çevirmenlik yapabilmek için gidip iş aramaya ya da dışarıda afiş hazırlayarak reklam yapmaya gerek kalmıyor. İnternet üzerinden artık bu işlemler kolaylık hallediliyor. Peki, ama internetten çevirmenlik şartları nelerdir? Çok sorulan bu sorunun cevabı yazının devamında yer alıyor.

Tercüman Olmak

Tercüman olabilmek kimi insan için çok zor bir iş olarak görünse de belli vasıflara sahip olanlar için oldukça uygun bir meslektir. Yabancı dil alt yapısı olanlar bu mesleğin kenarın ya da köşesinden başlar. İlk işinde hüsrana uğramak hemen hemen herkesin başına gelir. Yapılması gereken işlem tercümanlık yapılan dil üzerinde yoğunlaşmaktır.

Dil Bilgisi Uzmanlığı

Tercümanlığı kendisine meslek edinecek olan kişi öncelikle kendi ana dilini iyi kullanabilmelidir. Ana dilinin dil bilgisi kurallarını detayı ile bilmeden tercümanlık yapılması kişiyi zorlar. Özellikle zaman kavramları ana dil ile tercümanlık yapılan dilde aynı olmalıdır. Çevirme yapılırken, okuyacak olan kişi bunu akıcı bir şekilde okuması önemlidir. Anlam kargaşası ya da anlatım bozukluğu olmamalıdır.

Web’te Çevirmenlik İşi

İnternette çevirmenlik yapabilmek için özel web sayfaları bulunur. Bu web sayfalarında kişiye özel açılan hesaplara çevirme işleri gelir. Hesap sahibi ile çevirmenlik yapan kişi web sayfası üzerinden kişisel bilgiler paylaşmadan fiyat konusunda anlaşırlar. İş başlamadan işin kelime ya da sayfa sayısına göre teslim günü belirlenir (2 iş günü, 4 gün gibi). Teslim gününden önce çevirmen işi sahibine taslak olarak gönderebilir. Akabinde iş sahibi revizyon isteyebilir. Bunların hepsi karşılıklı yapılan anlaşmaya bağlıdır. En son iş teslimine gelindiğinde iş sahibi web sitesine parayı öder ve işini teslim alır. Web sitesi ise belirli bir yüzde alarak paranın geri kalan kısmını çevirmene (üyeye) öder.

Belirli bir iş tecrübesine ve iş teslimine sahip olan çevirmenlere web sitelerinden ayrıcalıklar sağlanabilir. Bunlar alınan yüzdelerin azalması veya sitenin çevirmene özel tanımladığı ücretler olabilir.