Eğer bir çevirmenseniz, ister kendiniz çalışın isterseniz de bir ajansa sahip olun; ne olursa olsun iyi bir CV’niz olmanız gerekiyor. Üzerinde iyi düşünülmüş, net ve gösterişli bir CV, sizin daha çok iş alabilmenize ve daha iyi işlerde yer alabilmenize yardımcı olur. Şimdi sizlere ideal bir çevirmen cv’si nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını vereceğim.

Net Olun

İlk olarak iyi bir izlenim vermek istiyorsanız, net olmalısınız. Bütün yazılı iletişim şekillerinde olduğu gibi kendi CV’nizi hazırlarken de belli bir hedef kitleyi göz önünde bulundurmalısınız. Farklı bir deyişle başvuru yapacağınız iş yerine göre CV’nizi düzenlemeye çalışmalısınız. İnsan kaynakları yerleri neredeyse her gün onlarca iş başvurusu almaktadırlar. Bu nedenle eğer siz bu kişilerin arasından öne çıkmak ve dikkat çekmek istiyorsanız başarılı ve net bir CV hazırlamalısınız. Hazırladığınız CV’nizde mutlaka daha önce çalıştığınız işler, mezun olduğunuz okulunuzun adı, çeviride uzmanlaştığınız diller ve alanlar, kullanabildiğiniz bilgisayar programları, varsa yayınlanmış işleriniz, hobileriniz ve ilgi alanlarınız, telefon numaranız ve eğer varsa e-mail adresinizi yazmalısınız.

Başarılı Olduğunuz Alanları Vurgulayın

Ayrıca CV’nizde başarılı olduğunuz ne kadar konu varsa onları vurgulayın. Size iş verecek olan kişinin aradığı şartların sizde bulunduğunu açık bir şekilde belirtin. Sertifikalarınızı vb. belgelerinizi CV’nizin görünür bir yerine koyun ve size iş verecek olan kişilerin beklediği şeyleri ve daha fazlasını sağlayabileceğinizi belirtmelisiniz. Özellikle ilgi duyduğunuz ve uzmanı olduğunuz konuları belirtmeniz önemlidir. ”Önüme ne gelirse çeviririm.” izlenimi vermemelisiniz. Eğer herhangi bir konuda uzmanlaşmadıysanız bile, ilgi duyduğunuz alanları mutlaka ama mutlaka belirtin.

Uzmanlık Alanlarınızdan Bahsedin

Bütün bunlara ek olarak, eğer varsa uzmanlık alanlarınızı belirtmelisiniz. Daha önceden deneyimlediğiniz iş tecrübeleriniz, sizin yeni işinizdeki geleceğinizi ve ilerleme durumunuzu belirler. Eğer önceden yayınlanmış bir çeviriniz, çevirdiğiniz bir kitap, çevirdiğiniz bir dizi ve benzeri şeyler varsa bunları mutlaka hazırlayacak olduğunuz CV’nize eklemelisiniz. Bu işler sizin yeni işvereninizin ilgisini çekebilir ve diğer iş başvurularının arasında sizin iş başvurunuz bir adım öne çıkabilir.