Çevirmenlik, bir dilde yazılı ya da sözlü olan bir belgenin, bir başka dile çevrilmesi hizmetine denir. Çevirmenler iki farklı şekilde çalışabilirler. Birincisi bir kuruma bağlı olarak, bir ofis ortamında çevirilerini gerçekleştirerek, ilgili yerlere teslim ederler; ikincisi kendi evlerinde onlara gönderilen mailler üzerinden hareketle gerekli dillere metinlerin çevrimini yapıp gönderirler. Freelance çevirmenlik yapmanın avantajları oldukça fazladır.

Freelance Çevirmenlik Yapmak İsteyenler Nereden Başlamalı?

Freelance çeviri yapmak isteyen kişiler ilk olarak bu işe başlamadan önce, çeviri yapacakları iki ya da daha çok dili, çok iyi okuyup anlayabildiklerine kanaat getirmelidir. Her alanda çeviri yapıp yapamayacağını da ölçtükten sonra kendilerini, internet üzerinden serbest çevirmenlerin olduğu sayfalara kayıt edebilirler. İnternet üzerinden gelebilecek iş tekliflerine böylelikle açık olacaklardır.

Freelancer Çalışmanın Avantajları

Freelancer çalışmak, günümüzde herkesin hedefleri arasındadır. Ev ortamında çalışmak ve sabah kalkıp bir iş yerine gitmek insanlara zor geldiği için freelance çalışma çok daha basit gibi görünmektedir.

  • Gelir gider tablonuzu oluşturarak ay sonuna kadar yapmanız gereken çeviri sayısını ve ücretini hesaplamalısınız.
  • Aylık programınız ve haftalık programınız olmalı ve yetiştirebileceğiniz kadar iş alımı yapmalısınız.
  • İnternet üzerinden satışlar yapacağınız için bankacılık sistemleri hakkında bilgili olmalısınız.
  • Ev ortamında da olsa kendinize bir çalışma alanı hazırlamalısınız.

Gelirinin belirli bir düzeyi aşması durumunda, vergilendirme yapılması gerektiği için evlerini home Office olarak göstererek, şahıs şirketi açılması gerekebilir.

Çevirmenlik Hizmetinin Sağlanması

İnternet üzerinden hukuk, tıp ya da akademik alanda gelen çevirilere anında geri dönüşler sağlamak, müşteri profilinizi yükseltmek için oldukça önemlidir. Sizlerden anında geri dönüşler alan işletmeler, diğer çevirmenlerle iletişime geçmeden işlerini sizlere teslim edebilir. Çevirmenlik yaparken müşterilerinize söz verdiğiniz saat ve tarihte işi teslim etmiş olmanız da karşılıklı güvenin kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Web Sitesi

Freelance çevirmen olarak çalışacak kişiler, hizmetlerini anlattıkları bir web sitesi kurmalıdır. Web sitesi aracılığıyla pek çok müşteriye direkt ulaşım sağlayabilirler.

  • Müşteriler bir site yerine bir kişiden hizmet almayı her zaman tercih ederler.
  • Uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet sunmanız karşılığında bir marka olarak tercih edilirsiniz.
  • Farklı alanlarda çeviri yapmak için kendinizi geliştirirseniz, müşterileriniz diğer ortaklarını da sizlere yönlendirebilir.
  • Çok daha hızlı bir sonuç alma işlemi gerçekleşir.
  • Fiyatlarınızı kendiniz belirlersiniz.

Web sitesi kurmak, bir işi gerçekten severek ve profesyonelce yaptığınızın kanıtıdır. İşletmeler de çeviri yaptıracakları yerleri buna göre seçmektedir. Profesyonel hizmetinize daha önce yaptığınız işleri ve mezun olduğunuz okulu eklemeniz de etkili olacaktır.