Yeni dil öğrenen, kelimeleri seven ve çeviri yapan insanların ilk ihtiyacı sözlüktür. Sözlük geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Çeviriler sözlük olmadan çok zor gerçekleşir. Elbette, sağlam bir sözlüğe ihtiyaç olduğunu belirtmek gerek. Sağlam bir sözlük sayesinde; kelimenin o dildeki karşılığı, kelimenin telaffuzu, o kelimenin eş anlamlıları, kelimenin cümle içindeki kullanılışı öğrenilebilir. Sözlük kullanımı bilmek kadar hızlı bir şekilde kullanmak da önemlidir. Sözlüğü etkin bir şekilde kullananlar çevirilerde de hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Peki, Çeviri Yaparken Sözlükten Nasıl Daha Çok Faydalanılır?

Hangi Sözlük Kullanılmalı?

Çevrimiçi sözlükler, çağımızda çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Herkesin android kullandığı düşünüldüğünde yabancı bir sözcüğün ne anlama geldiğini öğrenmek birkaç saniye gibi kısa sürede mümkün oluyor. Örnek olarak İngilizce dili baz alınsın. Türkçe İngilizce sözlükler İngilizce dilini yeni öğrenenler için idealdir. Ancak; İngilizce temeli çok daha sağlam olan birinin İngilizce sözlük kullanması çok daha yerinde olur.

Aranan Kelime Nasıl Daha Hızlı Bulunur?

Sözlükten daha hızlı kelime bulmak için sıklıkla pratik yapılması şart. Söz gelimi; beş adet sözcük seçilir. Bu beş kelimenin sözlükte kaç saniyede bulunacağı test edilmelidir. Bir sözcüğü, sözlükte on saniye içinde buluncaya dek pratik devam ettirilir. Pratik yapıldıkça zaman içinde alfabetik sıra hafızaya kazınır. Böylece, kısa sürelerde istenen kelimeyi bulmak kolaylaşır. Elbette, bu durum çevrim içi sözlüklerde çok daha kısa sürelerde olabilmektedir. Oxford, Tureng, Macmillan, Longman gibi sözlüklerin linkini sabitlemek işe yarar.

Sözlük Ne Zaman Kullanılır?

Bir cümle içinde anlamı bilinmeyen bir kelimeye rastlandığı zaman öncelikle paragraf tamamlanır. Paragrafın bütünü o sözcüğün ne anlama geldiği konusunda bir fikir vermiyorsa sözlüğe ihtiyaç duyulur. Ancak; çok daha hızlı olunmak isteniyorsa o halde İngilizce- Türkçe sözlük kullanılması gerekir. Böylece kelimenin anlamı çok daha çabuk öğrenilir.

Karşılıklı konuşma sırasında cümle içinde anlamı bilinmeyen bir kelime geçiyorsa öncelikle kişinin konuşmasının bitmesi beklenir. O kişi belki de devam eden cümlelerde anlamı bilinmeyen kelime hakkında bir fikir verebilir. Bu gibi durumlarda sözlüğe gerek kalmaz. Ancak; kişinin devam edilen cümlelerinden o kelimenin anlamı anlaşılamıyorsa o zaman sözlük gereklidir.